Jaroslav Dvorský

Trutnovský pedagog, básník a výtvarník.

Na webu Žiju TU a na blogu Trutnovinek přispívá svou vlastní blogovou tvorbou.

„Mým hlavním motorem je kultivování našeho časoprostoru, péče o svobodu a demokracii, zdravý růst občanské společnosti a mezilidských vztahů.“

Jaroslav Dvorský

Pochází z orlického Kunvaldu, kolébky jednoty bratrské, žije v Malých Svatoňovicích, v rodišti Karla Čapka. Po ukončení Gymnázia Žamberk absolvoval pětileté studium českého jazyka a výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě v Hradci Králové.

Z více jak třicetileté učitelské praxe působil převážně na gymnáziích a na základní umělecké škole, vyučoval ale i na středních odborných školách, na škole základní, speciální i praktické. Stál u zrodu a činnosti výboru svatoňovického Občanského fóra, prvního svého druhu mezi OF na školách Trutnovska. Na Gymnáziu Trutnov založil a spravoval Galerii Dračí ulička, v ní uspořádal přes čtyřicet výstav původního českého umění, naučných expozic, studentských výtvarných a fotografických salonů. V nepovinném předmětu Tvůrčí psaní vedl studenty k vlastní literární tvorbě a autorskému sebeuvědomování, mnohé z nich nasměroval ke studiu žurnalistiky či uměleckých oborů. V Trutnově vedl Trutnovský literární klub, spoluorganizoval jeho autorskou literární soutěž Trutnovský drak, přes klubovou ediční řadu Litera prima pomohl na svět několika knižním debutům (nejen) mladých autorů, či almanachům z jejich talentované literární i výtvarné tvorby.