Čistá řeka Úpa

Čistá řeka Úpa je dobrovolnická úklidová akce. Jejím cílem je uklidit řeku Úpu v Trutnově od odpadků a věcí, které do přírody nepatří.

O projektu

foto: Miloš Šálek

Nápad na akci se zrodil v hlavě Martina Kynčla na jaře roku 2016, kdy zorganizoval menší uklízecí skupinku prostřednictvím facebookové události. Během prvního ročníku se nás sešlo pouhých 14, o to usilovněji jsme se však chopili rukavic a pytlů a pustili se do práce. Za námi zůstalo téměř 80 % vyčištěných úseků v Trutnově a celkem 60 pytlů plných odpadků. Našli jsme mimo jiné taky gauč, pneumatiky, stan nebo umělý vánoční stromek.

„Byl jsem na procházce se psem, šli jsme podél břehu, a co pár metrů jsme potkali PET lahev nebo obal od sušenek. Vzpomněl jsem si na video, ve kterém debatuje Jaroslav Dušek o akci Čistá řeka Sázava s organizátorem akce a její patronkou Anetou Langerovou. Spousta lidí již několikátým rokem uklízí dobrovolně celou řeku Sázavu. Další lidé pečou pro tyto pracanty buchty – to je v debatě několikrát zmíněno. Napadlo mě, zda se dokážou takhle sejít i lidi v Podkrkonoší a uklidit si na ‚své zahrádce‘.“ 

Martin Kynčl, hlavní organizátor (rozhovor s Martinem zde)

Motiv a vize

Hlavní motivací k účasti na této akci je ten dobrý pocit udělat něco pro životní prostředí, ve kterém žijeme. Naší vizí je rozšířit akci o další města, která leží na toku nebo poblíž řeky. Společně ve stejný den pak uklidíme celou Úpu od pramene v Krkonoších až k jejímu ústí do Labe u Jaroměře.