Správnou cestou k úspěchu je dělat byznys poctivě, tvrdí Vilém Fischl

Kdo občas prochází Farskou ulicí od městského úřadu směrem ke kostelu Narození Panny Marie, určitě si dávno všiml vinotéky CerFis. Právě s panem Vilémem Fischlem, který má tuto vinotéku na starost, je následující rozhovor.

Pane Fischle, kdo jste? Povězte nám něco o vás.

Jsem trutnovák. Sice jsem se v Trutnově nenarodil, ale bydlím tu třicet tři let, a tak se za trutnováka považuji. Vystudoval jsem místní průmyslovou školu a na Univerzitě Pardubice jsem získal magisterský titul na fakultě ekonomicko-správní. Jsem ženatý a mám dvě dcery.
 

Co znamená název CerFis?

Firmu jsme zakládali a dodnes vedeme a vlastníme já a Petra Čermáková, takže CerFis jsou zkratky našich příjmení. Letos v létě kolegyně plánuje svatbu. Po změně jejího příjmení asi budeme muset vymyslet jinou verzi toho, co CerFis znamená (úsměvně).
 

Co bylo prvním impulsem k založení obchodu s vínem?

S kolegyní Petrou jsem se poznal na vysoké škole. V posledním ročníku jsme začali vymýšlet, čím bychom se mohli po škole živit. Mezitím Petra odjela na semestr na studijní pobyt do Portugalska a po návratu bylo jasno. Přijela naprosto okouzlená Portugalskem a náš byznys tím získal směr.

Jaké byly začátky a jak jste to zvládal?

Všechno začalo už na škole, tedy hlavně pro Petru. Já se učil na státnice a ona mezitím začala podrobně plánovat naši první „služební cestu“ do Portugalska. Vytipovala a zkontaktovala vinaře, kteří odpovídali našemu konceptu, zařídila hotely a letenky a připravila naprosto perfektní itinerář naší první cesty. Já jsem dokončil školu, založili jsme firmu a vyrazili do Portugalska. První návštěva Portugalska byla úžasná a velmi náročná zároveň. Trvala skoro dva týdny. Projeli jsme celou zemi, každý den navštívili jedno až dvě vinařství a ochutnali neskutečné množství vína. Navštívili jsme vinařské regiony Alentejo, Setúbal, Douro a Vinho Verde. Celkem jsme najeli přes tisíc kilometrů. Každý region má zcela jiný ráz krajiny a projet Portugalsko od severu k jihu rozhodně doporučuji. Ta rozmanitost je úžasná.
 

Nebál jste se toho? Musela to pro vás být jedna velká neznámá.

Když to zpětně rekapituluji, byl to obrovský risk. Přivezli jsme obrovské množství vína a přitom neměli jediného zákazníka. O víně a podnikáni jsme věděli málo. Dnes si pamatuji, jak jsme v Úpici měli první sklad, čekali u hlavní silnice a vyhlíželi kamion, který nám měl přivést naše první palety s vínem. Nakonec jsme čekali asi pět hodin, protože jsme tenkrát nevěděli, jak to v dopravě chodí. Prodávat vína jsme začali přes e-shop, ale výsledky nebyly dobré. Zlom nastal s  otevřením vinotéky v Trutnově. Najednou jsme měli místo, kde si zákazníci mohli prohlédnout celý náš sortiment a my jim mohli lépe poradit s nákupem. Ukázalo se to jako dobrý krok.
 

Ale trutnovská vinotéka není vaše jediná, nepletu-li se.

Máte pravdu. Dnes provozujeme vinotéky dvě. V roce 2017 jsme otevřeli druhou v Praze v Karlíně.

S jakými obtížemi jste se v CerFisu museli potýkat?

Především pro nás bylo všechno nové. Učili jsme se za pochodu a postupně poznávali, co všechno musíme – především vůči státu. Další komplikací bylo, že když jsme začínali, skoro nikdo portugalská vína neznal. Málo lidí cestovalo do Portugalska, což se v posledních letech výrazně změnilo. Lidé objevují krásy této země a po příjezdu často hledají portugalská vína a ostatní delikatesy i u nás. Nejčastěji mají zájem o portská vína, pokud navštívili Porto, nebo tradiční portugalské Vinho Verde nebo-li zelené víno, které se vyznačuje mírným perlením a nižším obsahem alkoholu.
 

Jaké víno máte sám nejraději?

Záleží na situaci. Víno můžete brát buď jako solitér, nebo jakou součást gastronomie. Piji téměř výhradně suchá vína a čím dál víc mě baví jejich párování s pokrmy. Obecně ale platí, že pokud je chladno, preferuji sklenku mohutného červeného. V teplých dnech sáhnu raději po dobře vychlazeném lehkém bílém víně.
 

V čem jsou vaše vína výjimečná oproti těm v jiných vinotékách?

Měli jsme asi začátečnické štěstí. Podařilo se nám totiž hned na začátku natrefit třeba na vinaře Anselma Mendese, který je vyhlášený po celém Portugalsku svojí produkcí vín Vinho Verde. V nabídce máme i dalšího vyhlášeného vinaře Luíse Pato. To je zase expert na šumivá vína z Bairrady. Od úplného začátku spolupracujeme s vinařstvím Herdade do Rocim z centrálního Portugalska. Jejich červené víno Mariana se v  Trutnově stalo bestsellerem už od samého začátku. Později se k němu přidalo i jejich mírně perlivé Goivo. Mohl bych takhle jmenovat dál.

Portugalská vína se nepodobají žádným jiným vínům. Portugalci ve valné většině případů používají výhradně svoje odrůdy. Naše nabídka je unikátní i tím, že nakupujeme od malých rodinných vinařů.

Jaký je rozdíl mezi polosladkým a polosuchým vínem?

Spousta lidí si to plete. Rozdíl je v obsahu zbytkového cukru ve víně. U polosuchého vína je zbytkový cukr nižší. Často se setkáváme s  názorem, že suché víno musí být kyselé, ale to není pravda. Kromě cukru je totiž třeba přihlédnout i k obsahu kyselin ve víně. Například vína ze severu mají kyselinku vyšší, protože hrozny dozrávají v chladnějších podmínkách. To ale ještě pořád neznamená, že jsou kyselá. Pokud vyhledáváte vína s nižší kyselinkou, pak je třeba vybírat v teplejších oblastech, jako je třeba Alentejo. Co se týká červených vín, tak v  nabídce máme pouze suchá vína. V jižních státech se vyrábějí především suchá vína.
 

Ve vašem sortimentu ale již nejsou pouze vína. Co dalšího nabízíte?

Postupem času rozšiřujeme naši nabídku i na další portugalské speciality. V současné době nabízíme olivové oleje, olivy, kávu a vyhlášené portugalské sardinky. Také si u nás můžete objednat řízenou degustaci vín, kterou vždy doprovázíme promítáním fotek z našich cest po Portugalsku.
 

Snažíte se aktivně propagovat?

Dost často trávíme víkendy na nejrůznějších food festivalech a vinobraních, kde se naše produkty snažíme prezentovat co nejširšímu publiku. Tady v Trutnově na nás můžete narazit třeba na Trutnovských vinařských slavnostech. Letos budou 25. května.

Jaké recenze na vaše podnikání slýcháte?

Často slyším chválu na poměr ceny a kvality. Pozitivní zpětná vazba od zákazníka mě vždycky mile potěší. Zákazníci nám z počátku věřili pouze v portských a červených vínech. O bílých vínech říkali, že pijí jen Moravu. O to víc mě teď těší to, že ti stejní zákazníci k nám dnes chodí i pro bílá vína.
 

Na co jste ve vašem podnikání nejvíc hrdý?

Na to, že jsme za osm let existence neslevili z našich nároků na kvalitu a že celý byznys děláme poctivě. To je podle mě jediná správná cestu k úspěchu. Není to ta nejrychlejší cesta, ale o to víc věrných a spokojených zákazníků postupem času získáváme.
 

Slyšel jste již někdy o CIPTU a víte o akcích, které pro podnikatele pořádá?

Práci CIPTU jsem začal sledovat ve spojitosti s akcí Trutnovský drak. Loňský galavečer byl perfektně připravený a věřím, že pro oceněné firmy mohla být následná mediální prezentace velmi přínosná. Sleduji ale i ostatní aktivity CIPTU a vnímám, že celý projekt jde hodně nahoru.