Od nehtů ke svatbám – Eva Zdvořilá Šťastná

Evě nelze upřít, že je pracovitá, neboť podniká už od střední školy. Dále jí rozhodně nelze upřít, že ji práce baví a naplňuje. Její krásný nový showroom najdete v ulici Na Kopečku a chcete-li být ve svůj velký den za princeznu, ona ji z vás udělá a zajistí, že se tak budete skutečně cítit.

Než se optám na vaše podnikání, chci se optat na vás jako na člověka. Co byste nám o sobě řekla?

Jmenuju se Eva Zdvořilá Šťastná, vystudovala jsem střední floristickou školu, pak jsem studovala na VOŠ účetnictví a daně, čemuž se však vůbec nevěnuji. Donedávna jsem také závodně tančila v taneční skupině, kde jsem působila dvacet let. Jinak se věnuji nehtové modeláži a dekoracím, což je zároveň součástí mé práce.

Co vás vedlo k založení svatebního salonu?

To šlo tak nějak postupně samo. Nejprve jsem začínala při škole s  nehtovou modeláží a pak to samovolně navázalo. Po dokončení floristiky se mi nevěsty, které znaly mou floristickou práci, začaly ozývat samy, a jak přibývaly, začalo mé podnikání získávat první obrysy. K nehtům tak přibyla květinová dílna a ve finále jsme k tomu přidali svatební salón, přičemž půjčovat šaty, to byl můj splněný sen. Ale kvůli náročnosti práce, které půjčování šatů obnáší, jsme půjčovnu zrušili a už jen spolupracujeme s půjčovnami v okolí.

Jak byste tedy popsala své začátky?

Vypadá to, že to vše šlo téměř hladce. Ano, když si to tak vezmu, začátky nebyly nijak vyhrocené. Teď samozřejmě zpětně vidím spoustu chyb, ale poučili jsme z nich a jedeme dál.

Jak dlouho se tomu věnujete?

Už skoro deset let. Salón přibyl před šesti lety, ale svatby jako takové dělám už od dokončení floristické střední školy.

Abychom to shrnuli – co vše spadá vašich služeb?

Nehtová modeláž, výzdoby a cokoliv, co se týká floristiky, přičemž pracujeme s čerstvými květinami, pro které si sami jezdíme na květinovou burzu. Děláme jak velké výzdoby, malé dekorace, kytice na svátky, narozeniny, různá životní jubilea, tvoříme květiny pro firmy a především zdobíme svatby, ty nás totiž baví nejvíce. Poskytujeme kompletní zajištění svateb od koordinace přes výzdobu a shánění všech dodavatelů. V podstatě děláme svatby na klíč.

S čím si budoucí nevěsty nejčastěji nevědí rady?

Většinou jde o sladění celkové koncepce, takže si spolu nejprve sedneme, já nevěstu vyslechnu a snažím se její představy převést na základě mých zkušeností do reality. Pomáhám jim s rozpočtem svatby a často jim radím s cenami za různé služby, aby zbytečně neplatily víc, než je nutné. Jaké bývá cenové rozmezí svatby? Lidé si to někdy neuvědomují, ale svatba je v podstatě investice a tak by na to měli hledět. Kolikrát si říkají „Sto tisíc? To bych si mohla koupit menší auto“, ale neumějí si to propočítat. Na druhou stranu hosté nosí dary, a v dnešní době to jsou často dary finanční. Náklady na svatbu se tak novomanželům částečně vrátí. Tady na Trutnovsku je to, včetně mé svatby, v průměru za střední svatbu do 150 000 Kč.

Jak probíhá spolupráce se zákaznicemi? Začíná to již zmíněným „nalajnováním“, ale jak to dále pokračuje?

Nevěsty mě osloví, sjednáme si první nezávaznou schůzku, kde mi popíšou svou představu, kterou zpracuji a připravím návrh svatebního dne včetně předběžné cenové kalkulace. Ony si musí vybrat, co vše z naší nabídky chtějí. Někdy chtějí koordinaci, někdy jen výzdobu, nebo obojí. Já jim udělám kompletní návrh, pošlu návrh celkové cenu a od té doby spolu intenzivně spolupracujeme.

Jak dlouho svatební přípravy trvají?

Pokud jde jen o květiny, jsme schopni svatbu vybavit do týdne, včetně dekorací, které půjčujeme.

Co se týká koordinace, to už je těžší. Spolupracujeme s nevěstou od třech měsíců až po půl roku od svatby, ale už teď se nám ozývají nevěsty rok předem, což si myslím, že čím dřív, tím líp, protože sňatků v  dnešní době v České republice přibývá. A to jsme rádi (úsměvně).

Přitom člověk neustále slýchá, jak stoupá rozvodovost. Nemůže to s tím souviset? Čím víc svateb, tím víc rozvodů?

(směje se) Možná to s tím trochu souvisí, ale opravdu jich je moc. Loni jich bylo nejvíce, nějakých 58 000 v ČR.

My to sledujeme. Samozřejmě jsem v kontaktu s lidmi, kteří mají podniky, kde se pořádají svatební hostiny nebo i obřady, tak ti dnes už mají rok i více dopředu kolikrát plno, čili jsem tušila opravdu velký svatební boom a doopravdy to přišlo.

Kolik tedy máte do roka zakázek?

Teď (pozn. duben) máme potvrzených 28 svateb, přičemž svatební sezona začíná květnem a končí tak s koncem září.

To musí být docela zápřah, ne?

Docela jo (směje se). Spojily jsme s kamarádkou, která pracuje jako svatební koordinátorka v Hradci Králové a už existujeme na dva samostatné týmy, protože některé víkendy máme třeba tři svatby najednou.

Tři svatby na víkend? To mi nějak nevychází. Dvě pochopím, ale kam se vejde ta třetí?

(směje se) Ta třetí je třeba o tom, že zákaznice chtějí jen dekorace a květiny, a ty si u mě vyzvednou, nebo jim svatební místo den předem nazdobím. Tři koordinace bych už nezvládla (úsměvně)

Pracujete jenom na Trutnovsku, nebo působíte i dál po ČR?

Zvládáme svatby po celé ČR, ale největší procento je tady ve Východních Čechách. A která svatba byla zatím nejdál? Nejdál jsme zatím měli asi ve Veltrusech, což je u Mělníka. Loni to byl Benešov pod Prahou.

Proč si lidé z takové dálky nevyberou salón poblíž? Je to z cenových důvodů?

Ano, bývá to z cenových důvodů. Hodně mívám pražské nevěsty, právě kvůli cenám koordinace a vlastně všeho spojeného se svatbou. Letos jich mám dokonce polovinu z Prahy, ale je to tím, že tu mají rodinu, a teď žijí v Praze, takže mají svatbu tady. V Praze je to těžké, například prostory jsou cenově hodně vysoko nasazené.

Například loňská svatba v Benešově – chtěli to mít u Prahy a ve finále jsme skončili až tam. Některé prostory jsou opravdu předražené. Například za stodolu, která je prázdná a jen s možností elektriky po vás chtějí 80 000 Kč za pronájem, což jsem vůbec nechápala. V loni jsme kolem Prahy oslovili asi 70 svatebních míst a opravdu minimum z nich mělo přijatelné podmínky. Tady u nás to není tak strašné, zaplatíte malý peníz za uzavřenou společnost anebo neplatíte dokonce žádný pronájem.

Jaký máte pocit, když se zákaznicí dotáhnete dlouhodobou spolupráci až do konce?

Určitě z toho mám skvělý pocit. Přijdu po svatbě domů a řeknu si, že to bylo super, že všichni byli spokojení, i rodina, protože ji tam také vnímám, a vnímá to i nevěsta. Určitě se jí pak ptám, zda byla se vším spokojená, a pokud ano, tak z toho mám dobrý pocit. Nicméně to neberu jako konec naší komunikace, protože s hodně nevěstami se vídám ještě potom. V podstatě mezi námi vzniká přátelství a jsem za to moc ráda. Je to hezké. Pak mě oslovují na narozeniny, na svátku, ozvou se mi kvůli květinám, a to je to strašně pozitivní na mojí práci!

Nějaké momenty z vaší práce, které stojí za zmínku? Třeba že ženich utekl od oltáře.

(směje se) Nám spíš od oltáře utekla nevěsta. Je na tom pikantní to, že se to stalo dvakrát po sobě se stejnou nevěstou. Jednou to bylo den před obřadem, kdy už jsme měli navezené kytky a kuchař pak přišel s těmi X litry „svíčkové“ a zoufale říkal: „Co budu dělat s tou svíčkovou?“

Za dva roky se mi tato nevěsta ozvala znovu, tak to mě rozesmálo a říkala jsem si „dobrý, teď už to klapne,“ ale nikoliv. To se stalo týden před svatbou.

Stejný ženich?

Jiný. Nicméně se třetím ženichem jsem jí já už svatbu nedělala, už jsem na to neměla odvahu. Tak si to uspořádali sami jenom ve čtyřech, což si myslím, že byl dobrý nápad. Nevím ale, čím konkrétně to bylo, že předtím dvakrát utekla.

Jinak se nám na svatbách stávají různé příhody. Například ženich píchnul pneumatiku při cestě na obřad, takže měl zpoždění. Dále se nám srazili svatebčani při výjezdu na obřad. Ve finále měli strašný strach, že ten druhý jim z té svatby uteče, takže chtěli volat hned policii. Organizace dne obnáší strašně moc možností řešení takových situací, protože tam jsem já jediná neutrální. Jinak další takový vtipný moment byl, že nám pes sežral sladké rolády a podobně. Kdybych měla pořádně zavzpomínat, určitě by se toho našlo více. Na každé svatbě se vlastně něco stane. (úsměvně)

Třeba by to dalo na hezkou knížku povídek.

To určitě, to si myslím, že bych snad už dala i do kupy!

Jak probíhala vaše vlastní svatba?

Myslím, že jsem byla nervózní jako ostatní nevěsty, co tu mívám, samozřejmě jsem to měla ulehčené v těch přípravách. Dodavatele jsem měla vybrané v podstatě dlouho dopředu. Kamarádky mi s přípravami pomáhaly, ale takové ty nejdůležitější věci jsem si zorganizovala sama předem, ale ve svatební den jsem byla „poctivá nevěsta“ a do ničeho jsem se nepletla.

Co se stylu týče, chtěla jsem odbočit od stereotypů, kdy jsem byla trochu otrávená z té bílé barvy, takže jak je vidět i na fotkách, mám extravagantní šaty a samotný obřad byl také trochu jiný, než je obvyklé.

Jaké máte recenze?

Myslím si, že dobré, alespoň to tak slýcháme. Nevěsty a lidé ze svateb se k nám vrací, například svědkyně chtějí mít svatbu také od nás. To jsou pro nás nejlepší recenze. Lidem se líbí náš styl práce, snažím se nedirigovat, nejsem jako Monika z Přátel, abych v den obřadu řvala na svatebčany „teď jste měli být před pěti minutami jinde!“ (směje se)

Snažíme se být příjemní, a aby svatba probíhala v poklidu. Možná i to na nás hází dobré světlo.

Jaké pocity vám vaše podnikání dává?

Samozřejmě mě naplňuje. Je výhoda i nevýhoda být svou vlastní paní, to určitě, ale musím říct, že mě to neustále drží ve střehu. Je to jiné oproti tomu, když člověk chodí do práce a má práci danou od někoho. Já se musím pořád starat, aby práce byla, takže jsem stále připravená na všechno, a to mě baví. Bez diáře, té mé velké bichle, se už neobejdu. (směje se)

Kdo vás nejvíce podporuje?

Jak je zvykem tak rodina, ačkoliv rodiče nebyli zrovna nadšení, že chci podnikat. Oni sami jsou zaměstnaní, takže se báli, abych se uživila, ale teď už mě plně podporují. Já mám tu kreativitu hodně po mamce a moje sestra je taky šikovná, takže ty mě v tom podporují a občas pomáhají. Můj manžel je mi také velkou oporou. Tomu se má práce líbí a nechtěl by, abych skončila. Samozřejmě mí přátelé a v neposlední řadě i spokojené zákaznice.

Kam až byste chtěla své podnikání posunout?

Od začátku mi příjde, že se posouváme pořád dál a že se stále rozrůstáme. Teď jsem již na třetím místě, co se týče salonu, takže mi příjde, že jdeme pořád nahoru a vylepšujeme. Do budoucna určitě něco vymyslím zase, ale nynější showroom máme tři měsíce, čili aktuálně jsem dosáhla dalšího cíle a jsem zde zatím spokojená.

Teď chci využít tento prostor naplno, dělat zde pro nevěsty různé akce. Chceme získat další kontakty na svatební dodavatele, co se týče Trutnovska, a zlepšovat se ve službách, které poskytujeme. Zatím nemáme žádný vyšší cíl, ale určitě do budoucna opět něco vymyslím. Pořád máme myšlenku svatebního veletrhu v Trutnově, tak to je takový první velký plán do budoucna.

Znáte CIPTU a víte o akcích které pořádá?

Určitě a díky Facebooku vím snad o všech, myslím si. Jinak jsme se párkrát zúčastnili Start Up komunity, což bylo super, co se týče nových kontaktů a informací. Ráda se seznamuji s novými lidmi a myslím si, že to bylo přínosné.

Co byste si přála, aby CIPTU pořádalo za akce, případně co by mělo dělat, abyste je navštěvovala?

Noo…

Hlavně mi neříkejte, že na to nemáte moc času. To slýchám pořád! (úsměvně)

(směje se) Ona to je pravda, u nás podnikatelů to tak bohužel je. Mně se asi líbí jejich nabídka a myslím si, že je opravdu velká. Líbí se mi, jak pomáhají začínajícím podnikatelům i co se týče byrokratické zátěže, ve které se člověk sám moc nevyzná a to je podle mě důležité. Stejně tak pomáhají v nakopnutí sebe sama. To člověk, který je na své podnikání sám, potřebuje a je důležité si s někým sednout a získat nový náboj.

Mě aktuálně nic nového nenapadá. Je to hrozné, ale opravdu je to o tom čase. Jinak si myslím, že je to super organizace, líbí se mi jejich nápady a myslím si, že je to dobrý a moderní koncept.

http://www.wendeva.com/