Neumím si představit, že bych se toho měla vzdát

Strašně mě těší, když potkám člověka, který miluje to, co dělá. Paní Olga Lešáková je právě takovým člověkem. Pro svůj obchůdek s látkami dýchá, dává do něj celé své srdce a nedala by na něj dopustit. Takových podnikatelů, především v dnešní době, kdy to nemají vůbec lehké, bychom si měli vážit a podporovat je.

Paní Lešáková, co byste o sobě pověděla?

Od mládí jsem se věnovala ručním pracím, i když zaměstnání jsem měla úplně jiné. Celý život jsem strávila v kanceláři jako účetní, ale ruční práce mě zajímaly už od malička. Tehdy mě k nim přivedla moje babička. Pletla jsem a háčkovala pro zábavu, později se z toho stalo nutnost, kdy jsem šila pro své děti, protože tehdy toho moc nebylo a poté, když už to nebylo nutné, jsem se k tomu vrátila čistě jako ke koníčku.

Časem se z toho vyvinulo to, co dělám teď. Mám svůj krámek a účetnictví se již nevěnuji. Na plný úvazek se věnuji svému obchůdku spolu s ručními pracemi.

Co vás, mimo již zmíněného koníčku, přivedlo k založení obchodu s látkami?

My jsme si s kamarádkou Martou Homolovou před sedmi lety z legrace řekly, že bychom to zkusily. Založily jsme si e-shop s látkami s  výdejnou o prostoru 3×3 metry a teď jsme již na třetím místě, kde prostor k podnikání máme větší.

Jak byste popsala začátky?

Byly náročné, protože jsem při tom stále měla své zaměstnání, takže jsem se tomu věnovala po odpoledni a o nocích, obhospodařovala jsem e-shop a šila věci na zakázku.

Jsou to již čtyři roky, co jsem zaměstnání opustila a začala se podnikání věnovat naplno.

Co vše můžete zákazníkům nabídnout?

Prodáváme látky, příze a jako další služby nabízíme šití bytového textilu a malé opravy oděvů. Ale lidé u nás převážně nakupují právě látky a příze. Nově prodáváme i šicí stroje, overlocky a veškeré příslušenství k tomu včetně náhradních dílů.

Dále spolupracuji s Katkou Smékalovou v rámci Katness Bebe, kde šiju doplňky do dětských pokojíčků, dětská povlečení, zavinovačky nebo vybavení do postýlek. Je to moc hezké.

Co se vám na vašem podnikání nejvíce líbí?

To, že jsem samostatná a vše si řídím sama.

Je to určitě více časově náročnější než zaměstnání, kdy ráno přijdete do práce, odpracujete si svých osm hodin a domů jdete s čistou hlavou. Pořád tím žiju. Je to trochu jako mé dítě, které jsem si „vypiplala“ od plenek a neumím si představit, že bych se toho měla někdy vzdát.

Máte nějakou představu o tom, kam až byste se chtěla ve svém podnikání posunout?

Chtěla bych si zřídit malou šicí dílnu, kde bych pod sebou měla jednu nebo dvě šikovné švadlenky a vše si čistě organizovala.

Také by se mi líbilo založit něco jako šicí akademii, kde by si dámy mohly vybrat z několika možností, čemu by se učily.

Kdo vás v tom, co děláte, podporuje?

Samozřejmě rodina, bez jejíž podpory by to nešlo. Dále Marta Homolová, se kterou jsem tehdy začínala a která mi pár hodin denně pomáhá, takže poděkování patří samozřejmě i jí.

Nejvíce mě podporuje hlavně můj manžel. Všechno vybavení obchodu je jeho práce, stejně tak i údržba. Především mi to časově toleruje a vychází mi vstříc.

Co byste doporučila podnikatelům, jako jste vy?

Sejít se občas s lidmi, kteří mají stejné starosti a problémy a dokážou vás pochopit. Moc se mi líbí setkávání malých trutnovských výrobců, které pořádá CIPTU, což není jen o tom, jednou měsíčně se setkat, ale být tou komunitou, poznat se a stmelovat. Později to může přinést vzájemnou spolupráci.