Bezobalový obchod Krok

Rozhovor s mladými prvopodnikateli s úctyhodným cílem chránit jednu z nejcennějších věcí – přírodu.

V pondělí 16. 7. 2018 byl v Trutnově „na Horalce“ otevřen první zdejší bezobalový obchod. Nebýt dvou mladých nadšenců Týny a Šimona, byl by Trutnov možná ještě hodně dlouho o takovýto obchůdek ošizen. Co je ale na tom obdivuhodné není jen fakt, že se nebáli pustit právě do bezobalového podnikání, které sebou občas, zvlášť v začátcích, nese specifické nesnáze, ale fakt, že jsou to ještě středoškolští studenti. Kristýna Wernerová s Šimonem Malým jsou ukázkou toho, že nic není nemožné, a že srdci neporučíš.

Povězte mi něco o vás dvou. Kdo jste, odkud jste, kolik vám je let a kde momentálně studujete?

Týna
Jsme oba z Trutnova. Je nám osmnáct let a školy zatím oba dva studujeme. Tenhle nastávající školní rok jdeme oba dva do čtvrtého ročníku. Spolu jsme rok a půl a myslím si, že jsme našli v sobě společné souznění. A co bych řekla jen o sobě? Jen asi to, že miluju hory a jakákoliv zvířata, nejvíce ježky. Studuji veřejnou správu a doufám, že jednou bych mohla vystudovat práva. Lásce k přírodě mě naučil až Šimon a možná proto miluju dělat užitečné Kroky pro přírodu.

Šimon
Jsem Šimon. Vyrůstal jsem na vesnici u Dvora Králové blízko přehrady Les Království. Většinu dětství jsem trávil v lesích s kamarády, kde jsme si rozdělávali oheň a vařili na něm různá jídla nebo čaje. Mám dostudovanou základní školu Schulzovy sady, kde jsem chodil do matematické třídy. Nyní studuji Obchodní akademii v Trutnově.

Jak vznikl nápad na založení bezobalového obchodu? Byl to společný nápad, nebo byl jen jeden z vás dvou iniciátorem?

Týna
Myslím, že to byl společný nápad, který vznikl po zkouknutí videa s plasty.

Šimon
Nápad vznikl z rozhovoru, kdy jsme v jeden a ten samý den viděli na Facebooku video o ostrově plastu. Když jsme se o tom začali bavit tak Týna říkala, že to vlastně ani nejde být bez plastu, vždyť cokoliv chceš, tak je v něčem zabalené. Na to jsem ji odpovídal že existují obchody bez obalu, že je určitě jeden v Praze. No a v Trutnově nic takového nebylo, tak jsme si řekli, že si to společně otevřeme.

Jaké to bylo pouštět se do vlastního podnikání? S jakými jste se setkali obtížemi při zřizování obchodu a během celého tohoto procesu?

Týna
Bylo to těžké, aspoň pro mě. Všechny ty pohledy lidí, když se dozvěděli, kolik nám je a co vlastně chceme udělat. Myslím, že největší problémy byly s úřady a sehnat dodavatele. Úřady mají strašnou dobu na to vypracování podkladů, které jim donesete a všechno se tím strašně zdržovalo.

Šimon
Já pociťoval nadšení. Je to už dost dlouho, co jsem snil o vlastním podnikání. Ovšem vždy jsem na to byl sám a neshledal jsem nikoho, kdo by mě v tom úplně podpořil. Žádné větší problémy jsme snad neshledali. Jediné co, tak úřady to celkem zdržovaly. V Čechách je jedna z  nejpřísnějších hygien na světě, a tak nás některé věci hodně překvapily. Ale nakonec jsme vše zvládli jen s mírným zpožděním.

Co na to říkalo vaše okolí? Kamarádi, rodina? Kdo o vás pochyboval a kdo vás naopak podpořil?

Týna
Báli jsme se, že nás nikdo nepodpoří z řad rodičů a přátel, ale přesto, že se báli stejně jako my, tak nám pomohli se vším, co mohli. Třeba moje nejlepší kamarádka vytvořila naše logo a všechno kolem toho. Bez nich bychom byli ztracení a obchod by nevypadal tak krásně, jak vypadá.

Šimon
Každý člověk, komu jsme to řekli tak první otázka byla: A kdo tam bude, až budete ve škole? Naštěstí Týny mamka nás v tomhle projektu velmi podporovala a moc se jí to líbí. Takže navrhla, že tam půjde ona, až se to trochu rozjede. Myslím, že po tom co jsme to každému vysvětlili, o nás nikdo nepochyboval. A podporu jsme našli hlavně u rodiny, díky které máme vybavení a prostředky na vybudování. A ještě musíme zmínit majitele prostor, který byl vždy laskavý, a když bylo něco potřeba, tak vždy pomohl.

Kdybyste měli někomu zcela nezasvěcenému vysvětlit, co je to zero waste, neboli život bez odpadu, jak byste to podali?

Týna
Chodí spoustu lidí, kteří to neznají. Většinou jim říkáme, že nevytváříme plastový odpad, že si můžou přijít se svojí sklenici nebo nádobkou, ve které jim zrovna produkt došel. Většině se to líbí, vždyť to je vlastně strašně pohodlné a pak zjistíte, že vlastně i levné. Koupíte zrovna to, co potřebujete, a ne dalších 1000 věcí k tomu, a ještě ušetříte životní prostředí.

Šimon
Je to něco, co zachrání planetu a naše zdraví. Do balených potravin se uvolňuji škodlivé látky z plastu, které pak pojídáme nebo pijeme. Vyhozené plasty zabijí mořské živočichy a plíce světa. A je to stará dobrá klasika. Dříve si všichni chodili se síťovkami nakupovat a nikdo nebyl tak nemocný jako dnes.

Co pro vás znamená bezobalový život? Co v něm spatřujete? Čím vás tak okouzluje? Jak jste se k němu dostali a kdo s tím přišel první?

Týna
Myslím, že jsme se k tomu dostali asi před půl rokem, kdy začal vznikat Krok. Když se podíváte na různá videa o ostrově z plastů tak si uvědomíte, že toho je opravdu dost a měli byste s tím něco dělat. A co mě na tom okouzluje? Abych pravdu řekla tak asi nejvíce to, že můj nákup vypadá krásně v našitých pytlíčkách a vlastně i v jednom pomáhám ušetřit životní prostředí.

Šimon
Hlavní důvod, proč žít bez odpadu je příroda, která to odnáší, když chodíme nakupovat do velkoobchodu kde je vše zabalené. Už když jsem byl kluk tak jsem nesnášel, když někdo odpadek jen tak vyhodil do přírody. To, jak jsme se k tomu dostali už jsem zmiňoval. A kdo první? Myslím, že jsme na to přišli téměř nastejno.

Stává se vám, že se dostáváte do vzájemných neshod ohledně fungování obchodu? Pokud ano, jak to ve výsledku ukočírujete?

Týna
Asi jako každý se na všem neshodneme, ale máme to tak hezky rozdělené. Já si objednávám suroviny a pamatuji si vše okolo nich a celkový vzhled obchodu je asi taky můj. No a Šimon, ten je přes elektroniku, telefonáty a sklad.

Šimon
Ano to se stává. My máme ovšem tak nějak rozdělené role. Já se starám o finanční stránku a taky o to, aby to bylo vše tak jak má být podle zákona a Týna se stará o to, aby to v obchodě hezky vypadalo, a to je největší důvod neshod. Týna má svou představu, jak by to mělo vypadat, a tak když něco není tak jak si to představuje, tak je to špatně. Naštěstí se nám i toto povedlo překonat. 

Jeví lidé v Trutnově zájem o bezobalové nakupování?

Týna
Řekla bych, že ano každý den přijde spousta lidí a na internetu už máme přes 500 fanoušků a budeme doufat, že ten zájem ještě vzroste.

Šimon
My jsme se do toho pustili bez jakéhokoliv průzkumu. To znamená, že jsme vůbec netušili, do čeho jdeme. Naštěstí se ukázala síla Facebooku a teď již máme přes 500 sledujících, což nás nesmírně potěšilo.

Obchod očividně má již pevný základ, ale určitě se snažíte o další zlepšení a přizpůsobení se poptávce. Máte na pultu knihu s požadavky zákazníků, co by si přáli, aby zde mohli jednoho dne nakoupit. Je toho hodně? Je něco, po čem je největší poptávka?

Týna
Každý má jiné přání, podle toho, co doma používají. Postupně se to snažíme objednávat. Třeba v úterý by měla dorazit první objednávka se splněnými přáními.

Šimon
Ano, je toho poměrně hodně. Každý člověk má nějaké své oblíbené produkty a my se je snažíme pro něj sehnat. Občas se sejdeme s produkty, o kterých jsme ani nevěděli, že existují. Největší poptávka je nejspíše po sladkostech od Zemanky, Nemlékách a po oříškových máslech. 

Jste snad prvním místem, kde se dá v Trutnově koupit Nemléko a další tyto produkty. Hodláte se zaměřit i na nějaké další takové málo dostupné, avšak populární produkty? Samozřejmě buď bez obalů, nebo ve vratných obalech.

Týna
Určitě ano, ale je pro nás lepší, když daný člověk řekne, co si přeje. Třeba ten produkt známe, ale máme toho tolik, že nás to nenapadne.

Šimon
Nás cíl bylo udělat obchod tak, aby si nakoupil každý cokoliv bude chtít, a hlavně aby k nám mohli chodit nakupovat i lidi, kteří třeba nežijí úplně zdravým způsobem, ovšem většina zákazníků, co sem chodí, hledá bio potraviny, takže se budeme nejspíše soustředit na ně a k tomu rozšiřovat i o ostatní produkty.

Co u vás jde nejvíce na odbyt?

Týna
Myslím, že to jsou tři věci, a to ořechy, Nemléko a sušenky.

Šimon
Určitě Nemléka. První objednávka zmizela během 2 dnů, což nás celkem zaskočilo. Další, co je oblíbené, jsou másla od Šufánka a cookies od Zemanky.

Na závěr – proč by měli lidi nakupovat právě v Kroku?

Týna
Tuhle otázku si musí každý zodpovědět sám. Věřím v to, že každý si najde ten svůj důvod, proč se k nám vracet.

Šimon
Nejspíše proto, že se budeme snažit pořídit vše, co si zákazníci budou přát. Do budoucnosti bychom chtěli sehnat hlavně místní zaměstnavatele. Myslím si, že nás obchod působí velmi příjemně. A protože doufám, že si lidé uvědomí, že planetu máme jen jednu, a tak by měli začít nakupovat bez obalu.

FACEBOOKOVÁ STRÁNKA OBCHODU

INSTAGRAMOVÁ STRÁNKA OBCHODU