Detektiv s rouškou

Povídka od žáka tercie Gymnázia Trutnov Matyáše Formana.

Bylo osm večer a komisař Jim Aigirton zrovna ležel doma na gauči, díval se na svůj oblíbený seriál a popíjel pivo. Během karantény neměl zatím žádný případ, a tak mu nic jiného na práci nezbylo. Jim si myslel, že to bude zase jen obyčejný proflákaný večer, ale mýlil se.

Zazvonil telefon. Byl to jeho kolega Henry Peddit. „Hej Jime. Po dlouhé době tu máme práci. Zvedni se a přijeď na Moornhall st. 601“.

Jim vypnul televizi, oblékl si boty, nasadil roušku a vyrazil. Zkušený kriminalista, dvanáctkrát po sobě zvolený zaměstnancem roku, jel nočními ulicemi Mousendale. Přemýšlel, proč vždy musí někoho mrtvého najít v noci, a proč mu Henry zavolal zrovna v polovině epizody. Ale byl rád, že má zase něco na práci.

Za chvíli už byl na místě. Před vchodem do domu, kde našli oběť, už stálo hodně policistů a mezi nimi i Henry.

„Čus Jime!“

 „Rád tě zase vidím Henry. Co tu máme?“

„Arthur Mosley, 35 let, pracoval v továrně na toaletní papír. Je bez bodnutí, či stopy po kulce. Prostě tam leží na zemi mrtvej. Pojď, jdeme za Mikem.“

Henry přikývl a vešli dovnitř do domu. Mike Kaunas, místní patolog, už byl dávno u oběti.

„Máme tu zajímavý zločin pánové. Vrah tu nezanechal žádné otisky prstů a zvolil metodu nenápadné vraždy možná otravou, či udušením nějakou látkou. Jediné, co nám zbývá je počkat, co prokáže pitva.“  

Jim s Henrym prohledali různé papíry a dokumenty, co se zde válely.

„Jak přežít apokalypsu? Co to ten chlap četl Jime. On si fakt myslel že nastane katastrofa?“

 „To si myslí dost lidí Henry. Třeba znám jednoho, který věří, že všichni nakažení zemřou.“

Po hodině hledání se rozhodli, že už půjdou domů. Druhý den odpoledne dostali výsledky pitvy.

„Je to jasná otrava chlorkyanem. Dovnitř se dostal přes ústa. Zemřel tak asi šest hodin před naším příchodem. Zajímavé je, že se nenašly žádné stopy zápasu či boje.“ sdělil patolog.

Mezi podezřelými objekty z místa činu byla i účtenka z lékárny. Jim s Henrym se tedy vydali nejdříve tam. Otevřeli dveře a od pultu na ně vyhlížel starý lékárník.

„Dobrý den, my jsme z Mousendalské policie. Nevíte, jestli u vás něco nakupoval Arthur Mosley?“ Lékárník během chvilky odpověděl: „Ah, Arthur. Toho jsem tu  pár dní neviděl. Víte, on je to blízký známý a v těchto časech mi chodil pro nákup. Nevíte, co se s ním stalo?“

„Je nám to líto, ale našli jsme ho mrtvého. Nevšiml jste si něčeho zvláštního na jeho chování?“

Lékárníkovi zmizel pozitivní úsměv z tváře. „Vždy byl tak veselý, nevšiml jsem si ničeho.“

Policisté se rozloučili a odešli.

„Tady to je slepá stopa Henry. Je to jen jeho kamarád.“

„Máš pravdu, ale co budeme dělat dál?“

V tu chvíli Jimovi zazvonil telefon. „Bylo to ze stanice, prý našli další tělo.“

„No to snad ne Jime, to si snad dělají srandu!“. Když přijeli, Mike už byl opět na místě.

„Jack Hopper, 43 let, pracoval jako doktor v nemocnici. Vypadá to na stejného vraha pánové. Zase bez otisků.“

Policisté se porozhlédli po místě činu, ale jako minule nic závratného nenašli. Po pátrání si sedli na lavičku. „To není fér Jime. To je úplné bezpráví. Teď tu máme dvě mrtvoly, bez žádných stop. Máme vůbec nějakou naději? A ještě v těchto časech. Ta rouška je nepříjemná. Nedá se v ní vůbec dýchat!“

Jim si najednou vzpomněl, že spatřil stejný respirátor v koších u obou obětí. Vstal a rozeběhl se do domu lékaře.

„Kam běžíš Jime? Mají na tebe moje slova negativní účinek?“ volal za ním Henry.

Jim prohrabal koš a našel to co hledal. Upravený respirátor, který měl místo výdechového ventilu zásobník pro Chlorkyan, ten se během nějaké doby uvolnil do okolí a otrávil oběť. Během dalšího dne prohledali policisté všechny prodejce roušek ve městě. Úspěšně. Robert Gooper, šílený muž pracující v uhelném dole, který vlastní jeho otec, nesnášel svoji práci. Zalíbila se mu virová situace a rozhodl se odstranit ty, kteří se chtěli chránit, a tím i bránit v šíření viru. Po prvním výslechu se přiznal.

Jim si sedl po dobře odvedené práci na gauč, otevřel si pivko a pokračoval v tom, co dělal předtím. Díval se na svůj oblíbený kriminální seriál v televizi.

Autor: Matyáš Forman