Letošní rok RAF

31. října 1940 je datum konce letecké Bitvy o Británii.

Letošní rok nám znemožnil navštívit setkání, kterých bychom se jinak nejspíše zúčastnili. Zrušení hromadných akcí se netýkalo jen těch jarních, ale řada pozdějších termínů vyžadovala několikaměsíční přípravy, a tak neměli organizátoři jinou možnost, než předem odložit i akce o prázdninách, které by vzhledem k uvolněnějším omezením v létě teoreticky pořádat šlo. Stejně tak jsou rušeny a omezovány i vzpomínkové akce teď na podzim.

I tak bylo během roku z čeho vybírat a 75. výročí návratu letců do Československa a 80. výročí Bitvy o Británii jsme zcela z kalendáře nevymazali. A začali jsme hned v lednu.

Aspoň na víkend vstup do RAF, Praha, Národní muzeum – 25. ledna 2020

Doprovodný program k probíhající výstavě Rytíři nebes ještě více přiblížil odkaz čs. válečných letců prostřednictvím komentáře k výstavě, prezentací dalších artefaktů, a především ukázkami leteckých briefingů v podání Českých RAFáků. Kvízovou soutěž pro děti jsme nemohli vynechat a uspěli jsme na výbornou jako stíhač i jako bombardér. Svou besedu s návštěvníky zde měl Tomáš Lom, jeden z posledních žijících veteránů. Toma vždy moc rádi potkáváme.

Slavnosti svobody Plzeň – 3. května 2020

Plzeň si připomněla 75. výročí osvobození americkou armádou sedmihodinovým online vysíláním. Virtuální Slavnosti svobody sledovalo 45 550 lidí. Byli jsme mezi nimi.

75. výročí konce druhé světové války – květen

Zastavili jsme se s dětmi v malé skupince u Okřídleného lva na Klárově. Pokaždé, když jdeme kolem, najdeme si několik jmen: pradědu, Toma, páníčka vlčáka Antise, autory knížek, které máme doma, strejdu kolegy z práce, pana Stříhavku z Lipnice u Dvora Králové nad Labem, …

80. výročí začátku Bitvy o Británii – červen

Z domova a online, ale díky sdružení „Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans“ jsme mohli sledovat internetové vysílání „Alternativní Brookwood – vzpomínáme na naše hrdiny z dálky“ a jedním krátkým videem i přispět. Bitvy o Británii se oficiálně účastnilo 88 letců Čechoslováků.

Dětský tábor Janské Lázně – červenec

Vzhledem k zrušeným besedám ve školách nás na tábor přijela navštívit spisovatelka Hana Bergmannová Klímová, aby děti seznámila se svou knížkou „Dobrodružství pana Wellingtona“ a s veteránem Tomášem Lomem. Část přítomných dětí již oba pány znala a knížku měla přečtenou, ostatní to jistě brzy doženou. Beseda, večeře, procházka, snídaně, cvičení s Tomem je nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kteří měli tu čest.

Den otevřeného Hangáru 3, Plzeň Líně – srpen

V sobotu 8.srpna jsme navštívili „Den otevřeného Hangáru 3“ na letišti v Líních a opět se pokochali opravdovým Spitfirem, v ten den sice jen na zemi (měl za sebou dlouhou cestu, z Anglie přiletěl pár hodin předtím), zato ale i uvnitř pilotní kabiny! Připomněli jsme si osmdesáté výročí bitvy o Británii a významnou účast československých letců v zásadní události druhé světové války. Připomenuto bylo také 75. výročí návratu Československých perutí po letech bojů na Západní frontě zpět do vlasti. Letecké muzeum a vzdělávací centrum Hangár 3 v Plzni Líních je iniciativou spolku Classic Trainers z.s., který jako servisní organizace zastřešuje sbírku letuschopných exponátů a sdružuje majitele těchto letounů, kteří jsou zároveň jeho klíčovými členy. Potěšila nás výstava unikátních fotografií ze života našich letců v RAF, ze kterých bylo mnoho veřejně představeno vůbec poprvé. Akci navštívil i válečný veterán Tomáš Lom, který létal jako střelec a radiotelegrafista u 311. (Československé) bombardovací perutě RAF. V obležení byl i doprovodný venkovní program se stanovým táborem RAF a ukázka výzbroje a výstroje prvorepublikové Československé armády v podání klubů vojenské historie.

V kokpitu letadla Spitfire
Letecké muzeum a vzdělávací centrum Hangár 3 v Plzni Líních

Víkend nejen s Rytíři nebes, Letiště Václava Havla Praha – srpen

O týden později proběhla vzpomínka na naše letce v Runway Parku na letišti v Praze Ruzyni. Přílet československých letců RAF se před 75. lety odehrával postupně právě od 13. srpna 1945 na tehdejším ruzyňském letišti. Spitfire z Líní dorazil v rámci „Operace Návrat“ a předvedl několik krásných průletů, přičemž jsme mu mohli ze země nadšeně mávat. Klub Čeští RAFáci zde vystavoval dobové artefakty, jeho členové poskytovali odborný i zábavný výklad všem příchozím, pořádali ukázky briefingů a nástupů v uniformách RAF. Czech Spitfire Club, spolek letecké historie, prezentoval maketu letadla Spitfire v měřítku 1:1. Vzácnou návštěvou s patřičnými poctami byl Tomáš Lom v doprovodu Hany Bergmannové Klímové.

Hana Bergmannová Klímová, Tomáš Lom a Čeští RAFáci

A co jsme ještě stihli?

Stihli jsme poslat tři obrázky do výtvarné soutěže Klubu vojenské historie Otaslavice. Tato obec je rodištěm Josefa Františka, leteckého esa Bitvy o Británii. Za pouhý jeden měsíc dosáhl 17 sestřelů a s touto bilancí je tak v historii bitvy nejlepším pilotem Královského letectva, který nepocházel z Británie. Bohužel je letošní rok 80. výročí jeho smrti. Zemřel při havárii 8.10.1940, příčiny nebyly dosud objasněny. Výtvarné soutěže se můžete zúčastnit i vy.

Stihli jsme navštívit zajatecký tábor Stalag Luft IV, Velké Tychowo. Zajatecký tábor byl otevřen v květnu 1944. Podle zprávy Mezinárodního červeného kříže z října 1944 byl tábor po celou dobu své existence nedostatečně vybaven a vězni žili ve špatných podmínkách. Evidováno tu bylo pět zajatců české národnosti. Podařilo se mi zjistit jen dvě jména: Otakar Kresta pobýval v Tychowu od července 1944 a Zdeněk Sichrovský byl na toto místo přeložen z tábora Stalag Luft VI na území dnešní Litvy. 6. února 1945 vyrazilo asi 8 000 mužů na pochod, který dostal název „Černý pochod“. Trval přibližně 86 dní. Vězni byli nuceni pochodovat pod dohledem až 32 kilometrů denně bez jídla a bez dostatečného oblečení. Často trpěli různými nemocemi. Cesta byla hodně klikatá, aby unikli zasahující sovětské Rudé armádě. Ráno 2. května 1945 seděli zbylí váleční zajatci v příkopu u řeky Labe poblíž německého Lauenburgu, když dorazili Britové a skupinu osvobodili.

Autor: Jitka Zelená