Oslavy vítězství na základně Tain

„Oslavy konce války v květnu 1945 zastihly naše letce z 311. peruti právě zde a byl mezi nimi i můj děda.“

Foto: Mgr. Filip Procházka Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF

Město Tain se nachází na severu Skotska, v blízkosti zálivu Moray Firth. Lokalita byla vybrána jako vhodná pro umístění vojenské základny již v roce 1913. Místo bylo mezi válkami využíváno jako cvičiště letectva i námořnictva. Ještě před rekonstrukcí letiště, v době bitvy o Británii, byla na přistávacích dráhách rozmístěna stará vojenská technika, aby zde nemohlo dosednout ani jedno nepřátelské letadlo.

Letiště bylo otevřeno 16. září 1941. Tři přistávací dráhy byly postaveny na místě těch cvičných, celkem příslušelo k letišti třináct hangárů třech odlišných velikostí, několik kontrolních věží, bunkry operačního vedení, kryty, velká skladiště, jídelna, ošetřovna a samozřejmě ubytovací lokality. Celý areál byl tedy poměrně rozsáhlý.

Od roku 1941 byla na severu Skotska používána letadla typu Hurricane, v březnu roku 1942 zde operovala letadla upravená pro přistávání a start na lodích, tzv. Sea Hurricane, neboli Hurricat. Společně s bombardéry Halifax, v rámci akce Tirpitz, měly posádky letadel za úkol zlikvidovat stejnojmennou nepřátelskou loď, která toho času kotvila v přístavu Trondheim v Norsku.

V roce 1943 bylo letiště dále využíváno jako základna pro útočící bombardéry pobřežního letectva Coastal Command, v květnu 1944 došlo k prodloužení přistávacích drah pro nová bombardovací letadla Liberator. V srpnu 1944 se do Tain přestěhovala naše 311. bombardovací peruť a působila zde až do června 1945. Letiště bylo uzavřeno v roce 1946 a od roku 1951 slouží opět jako vojenský prostor pro shazování cvičných bomb z malé výšky. Hodně budov bylo zničeno, nebo se samy zbortily kvůli špatnému technickému stavu. Kontrolní věž s meteorologickou stanicí byla zbořena v roce 2006. Ještě dnes jsou stále patrné přistávací dráhy a několik budov využívají zemědělci.

Oslavy konce války v květnu 1945 zastihly naše letce z 311. peruti právě zde a byl mezi nimi i můj děda. Na fotografii můžete vidět interiér jídelny, všimněte si motta Royal Air Force nade dveřmi („Per ardua ad astra“ – česky „Přes nepřízeň osudu ke hvězdám“, nebo „Přes překážky ke hvězdám“) a znaku 311. peruti na zdi vpravo nahoře. Znak vlevo, zachycena je na snímku bohužel jen jeho polovina, náležel 86. peruti, která zde také v tu dobu působila. Nastoupen je personál kantýny, děda je v bílé kuchařské čepici, zadní řada, druhý zleva.

A co se podávalo v tak slavný den? Posuďte sami a dejte si k 75. výročí třeba také kousek…

Autor: Jitka Zelená