Nezapomeneme – We will remember them

Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans (Sdružení na paměť svobodných československých veteránů) bylo založeno v roce 2018 sloučením Svazu svobodných československých leteckých sil a Svazu československých legionářů v zahraničí. Je to nezisková organizace, jejímž cílem je připomínat všechny československé veterány z 2. světové války, kteří bojovali se Spojenci.

Hroby československých letců

Členové asociace se účastní pamětních akcí pořádaných na jiných klíčových místech ve Velké Británii, České republice a na Slovensku, spolupracují se školami ve Velké Británii i v zahraničí, věnují se vzdělávání studentů o příbězích Svobodných československých veteránů a jejich rolích ve druhé světové válce, spolupracují na projektech, které pojednávají o zapojení československé armády a letectva se spojeneckými silami do druhé světové války. Všechny prostředky jsou získávány prostřednictvím grantů a darů.

Sdružení organizuje vzpomínkové akce, které se konají dvakrát ročně u památníku na hřbitově v Brookwoodu, jedná se o nejbližší neděli 8. květnu (Den vítězství) a nejbližší neděli 28. říjnu (Den vzniku samostatného československého státu), také se podílí na vzpomínce v areálu Cholmondeley Castle první víkend v červenci.

Vojenský hřbitov Brookwood v hrabství Surrey je součástí civilního hřbitova Brookwood, založeného roku 1854. Je největším vojenským hřbitovem Commonwealth ve Velké Británii. Jeho součástí je i Československá sekce, která skýtá 45 hrobů, tři další českoslovenští letci jsou pohřbeni nedaleko v britské sekci. Na hřbitově naleznete i hromadný hrob civilních obětí leteckého neštěstí z 5. 10. 1945, kdy se zřítil letoun s československými repatrianty nedaleko Blackbushe.

Nejbližší známé aktivity MAFCSV

Omezení pořádání veřejných akcí se týká i Británie, vzhledem k současné situaci letos proběhne 8. května „Alternativní Brookwood – vzpomínáme na naše hrdiny z dálky“. Bude se jednat o živý přenos, více informací bude na internetových stránkách a na Facebooku.

Projekt Československý památník

Cílem projektu je zřídit památník v národním památném arboretu na počest a uctění památky všech, kteří bojovali za svobodu Československa v obdobích 1938–1945 a 1948–1989. Arboretum je britské celoročně navštěvované centrum uctívání a připomínání si služby a oběti vojáků, nachází se v Staffordshire a každoročně ho navštíví přes 300 000 lidí. Československý památník zde chybí. Projekt se podařilo uskutečnit, odhalení památníku je plánováno na neděli 15. listopadu 2020.

Zajímavost na závěr

Tajemníkem asociace je pan Alex Scott, syn Jaromíra Stříhavky (Scott), který sloužil jako pilot v Československu, Francii i Velké Británii, a pocházel z Lipnice ve Dvoře Králové nad Labem.

Autor: Jitka Zelená