Den matek

Tak rychle jedna otázka a hned první, co vás napadne (a pokud budete chtít, můžete hned zapsat do komentářů a pak pokračovat ve čtení).

Kdo jsou podle vás hrdinové korona časů?

  • lékaři a sestry nasazující své životy za životy cizích lidí?
  • prodavačky v supermarketech?
  • lidi šijící roušky pro slabší, zranitelné, nemocné?
  • psychologové sedící na krizové lince a poskytující odbornou pomoc zdarma?
  • majitelé firem, kteří darovali ze svých zdrojů jídlo, hygienické, ochranné pomůcky?
  • politici?
  • anebo někdo úplně jiný?

Děkuji, pokud jste se zamysleli a něco napsali. Předpokládám však, že ani v jednom komentáři, nebo v myšlenkách se neobjevilo slovo .

JÁ – máma nebo táta. Napadlo vás to? Dát si laskavý obdiv? Říct si, jak jste skvělý rodič? Ocenit se? Být na sebe pyšné/í, jak to všechno zvládáte a kolik toho děláte? Nebo naopak být k sobě soucitné/í a laskavé/í, když se vám něco doma nepovedlo?

Protože poslední dva měsíce jste byly postaveny do role Ferdy Mravence – práce všeho druhu.
UČIT, VAŘIT, UKLÍZET, PRACOVAT Z DOMU, NAHRADIT ZÁJMOVÉ KROUŽKY, VYMÝŠLET VÝLETY, HLÍDAT ČAS NA INTERNETU, VYCHOVÁVAT.
Ale hlavně přesvědčit děti, že vás ze dne na den mají v tom všem akceptovat. A pokud máte doma děti v pubertě, musela to být skutečně náročná práce a emoce se mohly vařit v každém členovi domácnosti. A přeci jste to zvládli.

Po dvou měsících doma děti přežily a vy taky. Hladem neumřely, hodně jste je s podporou škol naučili, možná jste děti víc dovychovali a jsou zodpovědnější, víc pomáhají, lépe komunikujete, máte si k sobě blíž.
Možná díky vám děti lépe pochopily význam slov solidarita, spolupráce, soudržnost, zájem o toho druhého, ochota domluvit se, odpuštění a omluva. Možná jste se i vy sami naučili víc si rozumět a pečovat o své emoce. Možná jste porozuměli světu vašich dětí, i když to mohlo být přes slzy a hádky. I to bylo potřeba, abychom jste se vzájemně pochopili a mohli k sobě blíž. A možná jste i vy získali víc dovednosti vychovávat a rozhodovat se, co je potřeba řešit a co je možná lepší nechat být.

Jste skvělí rodiče! Jste úžasné mámy a otcové skvělých dětí.

Dnes máme my mámy svátek. Nikdy jsem ho neslavila, ale dnes se budu cítit slavnostně, protože vychovávat zdravé, zodpovědné, laskavé, ohleduplné, ______ (doplňte sami podle vlastních hodnot) dítě je hrdinství. A vím to nejenom z vlastní zkušenosti, ale i z vašich silných příběhu, které slyším ve své práci. Možná někdy nevíme kudy kam a na chvíli se můžeme i ztratit, ale přesto se nevzdáváme. Možná nám výchova nejde, někdy ji neděláme nejlíp, ale vždy se snažíme o nápravu a láskyplný vztah s našimi dětmi. A ať to teď vypadá jakkoliv, přesto věřím, že naše děti vědí, jak moc jich milujeme a přes všechno těžké, co se někdy děje a do výchovy patří, jednou pro své děti budeme hrdinové!

Krásny den matek!

Andrea Žilková